Porsgrunds Porselænsfabriks Ærespris

Reglene for tildeling av Porsgrunds Porselænsfabriks Ærespris er: «Porsgrunds Porselænsfabriks Ærespris kan deles ut til en kvinne, som i et kalenderår har vist fremragende prestasjon(er) i en idrettsgren innen Norges idrettsforbund.

Idrettsstyret avgjør med ¾ stemmetall hvem Æresprisen skal tilfalle, og foretar utdelingen. Det tas hensyn til oppnådd(e) plassering(er), til prestasjonens kvalitet og konkurransens hardhet i de enkelte øvelser og til vedkommende kvinnes planmessige forberedelse, sportsånd og verdige fremtreden.»

Ingen kan få æresprisen mer enn én gang.

Finner Idrettsstyret at ingen kvinnelig idrettsutøver har tilfredsstillet de fordringer som ansees påkrevet for å oppnå Æresprisen, deles den ikke ut.

1964 Berit Berthelsen, Hakadal IL Fri-idrett
1965 Ingrid Thoresen (Hadler), Freidig Orientering
1966 Berit Mørdre, Lammedal Romerikslaget Ski
1967 Torunn Isberg, Moss Turnforening Turn
1968 Inger Aufles, Kjærstad IL Ski
1969 Kirsti Biermann, Oslo IL Skøyter
1970 Sigrid Sundby, Arbeidernes Skøyteklubb Skøyter
1971 Grethe Mathisen, Kirkenes IL Svømming
1972 Toril Førland, Bærums Skiklub Ski (alpint)
1973 Jill Schou, Njård Turn
1974 Grete Waitz, Sportsklubben Vidar Fri-idrett
1975 Bente Eriksen, Kristiansand Svømmeklubb Svømming
1976 Lisbeth Korsmo, Oslo IL Skøyter
1977 Guri Kogstad, Skien Svømmeklubb Svømming
1978 Lene Jensen, Åsnes Svømmeklubb Svømming
1979 Thorill Gylder, Vannsjø/Svindal IL Gang
1980 Bjørg Eva Jensen, IL Fram Skøyter
1981 Maren Berner, Hafrsfjord Båtforening Brettseiling
1982 Berit Aunli, Strindheim Ski, langrenn
1983 Brit Pettersen, Søre Ål IL Ski, langrenn
1984 Ingrid Kristiansen, IL BUL, Oslo Fri-idrett
1985 Anette Bøe, Geilo IL Ski, langrenn
1986 Kvinnelandslaget Håndball
1987 Jorunn Horgen, Eiker Brettseilerklubb Brettseiling
1988 Ragnhild Bratberg, Ringsaker OL Orientering
1989 Anne Elvebakk, Voss Skiskytterlag Skiskyting
1990 Kvinnelandslaget Curling
1991 Irene Dalby, Hamar IL Svømming
1992 Linda Andersen, Tønsberg Seilforening Seiling
1993 Trine Hattestad, Minerva Friidrett Fri-idrett , spyd
1994 Stine Lise Hattestad, Asker og Bærum Freestyleklubb
1995 Kvinnelandslaget Fotball
1996 Eva Renate Nesheim, Stavanger Handicapidrettsklubb Svømming
1997 Hanne Haugland, Minerva Friidrett Fri-idrett, høyde
1998 Hanne Staff, Bækkelaget Sportsklubb Orientering
1999 Bente Martinsen, Nittedal IL Ski, langrenn
2000 Liv Grete Skjelbreid Poiree, Hålandsdalen IL Skiskyting
2001 Kari Traa Voss, Freestyle
2002 Gunn Rita Dahle, Sola Cycleklubb
2003 Siren Sundby, Soon Seilforening Europajolle
2004 Ann Cathrin Lübbe, Norges Rytterforbund Dressurridning
2005 Marit Bjørgen Norges Skiforbund Ski, langrenn
2006 Ikke utdelt
2007 Suzann Pettersen, Oslo Golfklubb
2008 Ikke utdelt
2009 Ikke utdelt
2010 Thea Therese Næss, Fighter Kickboxing
2011 Therese Johaug, IL Nansen