Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).

Trykk på + for å forstørre eller - for å forminske.

Tilskuddsordningen Inkludering i idrettslag

skategjengen.jpg

    Tilskuddsordningen Inkludering i idrettslag har sin opprinnelse i Storbyprosjektet som startet i 1993.

    Årlige midler fra Kulturdepartementet

    Norges idrettsforbund har siden 1993 årlig mottat midler fra Kulturdepartementet til ordningen Inkludering i idrettslag. Midlene kanaliseres videre til utvalgte idrettsråd (og enkelte idrettskretser) i store byer, som igjen fordeler midlene til idrettslag. Midlene kan brukes i idrettslag i utsatte bydeler i Oslo, i randkommuner utenfor Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger, Drammen, Tromsø, Kristiansand, Fredrikstad, Sarpsborg, Haugesund, Bodø, Skien, Porsgrunn, Larvik, Sandefjord og Sandnes. 

    Mål og målgrupper

    Det overordnede målet med tilskuddsordningen er å inkludere nye grupper inn i lagenes ordinære aktivitetstilbud, gjennom å motvirke økonomiske og kulturelle barrierer som kan være til hinder for å delta i organisert idrettsaktivitet. Tilskuddet skal benyttes til tiltak rettet mot barn (6-12 år) og ungdom (13-19 år) med innvandrerbakgrunn – med særlig vekt på jenter, og mot barn og ungdom fra familier med lav betalingsevne. Tiltak for å øke innvandrerforeldres deltakelse og engasjement i idrettslag er også tilskuddsberettiget.

    Positive resultat

    Midlene har bidratt til deltakelse av målgruppene inn i ordinære idrettstilbud, samt i andre idrettstilbud som åpen hall, ferietilbud og ulike kurs. Støtten gjør altså at idrettslag kan iverksette gode inkluderingstiltak som gir barn og ungdom mulighet for gode opplevelser og tilhørighetsfølelse til et godt miljø. Idrettslagene i ordningen oppgir at de har fått flere i målgruppene til å bli i idrettslagene. I tillegg til at idrettslagene får flere medlemmer, oppgir idrettslagene at de får flere foreldre til å bli engasjerte, at idrettslagets omdømme forbedres, at kriminalitet forebygges og at lokalmiljøet bedres. Inkludering i idrettslag gir derfor positive ringvirkninger for samfunnet for øvrig. 

    Tilskuddsbrev fra KUD til NIF for 2019

    Rapport fra NIF til KUD Inkludering i Idrettslag for 2018

    Rapport fra NIF til KUD Inkludering i Idrettslag for 2017

    Tildelingsbrev fra NIF til idrettsråd og idrettskretser for 2019

    Oslo Idrettsråd/Idrettskrets
    Ingvild@idrettsforbundet.no
    Ingvild Vårdal Bredesen
    Akershus Idrettskrets Johan.Conradson@idrettsforbundet.no Johan Conradson
    Fredrikstad Idrettsråd stefan@frid.no Stefan Løkse
    Fredrikstad Idrettsråd fabian@frid.no  Fabian Andersen 
    Sarpsborg Idrettsråd sir@sarpsborg.com Kjell Einar Andersen
    Sarpsborg Idrettsråd ole-henrik.andersen@sarpsborg.com Ole-Henrik Andersen
    Bergen Idrettsråd Roar.andersen@idrettsforbundet.no  Roar Andersen
    Trondheim Idrettsråd Gina.thrane@idrettsforbundet.no  Gina Thrane
    Bodø idrettsråd Hilde.anneland@idrettsforbundet.no Hilde Ånneland
    Stavanger Idrettsråd jone@idrettsraadet.no Jone Edland
    Stavanger Idrettsråd arne@idrettsraadet.no Arne Thorsen-Eie
    Rogaland IK (Sandnes IR) Oddvar.Hoyland@idrettsforbundet.no Oddvar B. Høyland
    Haugesund Idrettsråd moniquehousken@gmail.com Monique Housken
    Telemark IK (Skien IR/Porsgrunn IR) Therese.husby@idrettsforbundet.no Therese Husby 
    Vestfold IK (Sandefjord IR/Larvik IR) annekatrine.aas@idrettsforbundet.no Anne Katrine Aas
    Drammen Idrettsråd Janne.hafskjold@drammenir.no  Janne Hafskjold
    Tromsø Idrettsråd Britt.leandersen@nif.idrett.no  Britt Leandersen
    Kristiansand Idrettsråd Geir.thorstensen@idrettsforbundet.no Geir Thorstensen