Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).

Trykk på + for å forstørre eller - for å forminske.

TOPPIDRETT

friidrett1.jpg

    Toppidrettsutvalget i Østfold Idrettskrets har gleden av å presentere et unikt tilbud til utøvere i Østfold som ansees som de mest potensielle utøverne på nasjonalt og internasjonalt nivå. Morgendagens stjerner.

    Tilbudet er spesielt tilrettelagt for individuelle og lagutøvere, funksjonsfriske og para-utøvere –som er aktuelle for satsning mot VM/EM –Tokyo 2020, Bejing2022, OL 2024.

    Det er et krav for å komme med i prosjektet at også utøverens personlige trener deltar. Prosjektets bærende ide er at utøvere/trener får tilgang til topp kompetansepersonell på emner de har behov for.

    Vi inviterer med dette særkretser, regioner og eventuelt særforbund til å nominere utøver m/trener til et utviklingsløp som har som intensjon å gå over flere år. (Prosjektet er allerede fullfinansiert i 2017). Utøveren må representere en klubb innunder Østfold Idrettskrets, og nominasjonen må være avklart med de respektive særkrets/region/forbund sin utviklingsansvarlige.

     

    Idrettsgren

    Utøver

    Klubb

    Trener

    1.

    BMX

    Niklas Halvorsen

    Moss BMX klubb

    Kim-Erik Larsen

    2.

    Seiling

    Christoffer Sørlie

    Fredrikstad Seilforening

    Torleif Sørlie

    3.

    Friidrett/Løp

    Stine Wangberg

    Varteig IL

    Jørund Wangberg

    4.

    Skyting

    Julie Paulsen Johannessen

    Fredrikstad MiniatyrSL

    Malin Westerheim

    5.

    Friidrett/Spydkast

    Alexander Skorpen

    Halden Idrettslag

    Teemu Pasanen

    6.

    Friidrett/Spydkast

    Emilie Ingerø

    Halden IL

    Teemu Pasanen

    7.

    Styrkeløft

    Isabell Adolfsen

    Askim Styrkeløftklubb

    Pål Guddal

    8.

    BMX

    Sebastian Aslaksrud

    Råde BMX klubb

    Kim-Erik Larsen

    9.

    Svømming

    Mattis Grindalen Svendsen

    Kongstensvømmerne

    Piotr Ludwiczak

    10.

    Styrkeløft

    Nikita Alslie

    Moss Styrkeidrettsklubb

    Børge Alslie

    11.

    Bueskyting

    Sander Thorbjørnsen Hasthi

    Sarpsborg Bueskyttere

    Per-Olav Rusås

    12

    Fotball

    Anas Farah

    Fredrikstad FK

    Magnus Meling

    13

    Fotball

    Ludvig Begby

    Fredrikstad FK

    Magnus Meling

    14

    Fotball

    Thomas Grevsnes Rekdal

    Fredrikstad FK

    Magnus Meling

    15.

    Håndball

    August Olsen Storbugt

    Sarpsborg IL

    Wenche H. Stensrud

    16.

    Håndball

    Hermine Motzfeldt Auberg

    Sarpsborg IL

    Wenche H. Stensrud

    17

    Håndball

    Ida Marie Kallhovd Syversen

    Fredrikstad Bkl

    Lasse Brevik

    18.

    Hockey

    Jonas Meisingset

    IHK Sparta

     

    19.

    Hockey

    Sander Rønnild

    Stjernen

    Leif Strömberg og Jörgen Wahlberg

    20.

    Hockey

    Isak Billett

    Stjernen

    Leif Strömberg og Jörgen Wahlberg

    Les mer her.

    Involvering og ansvarliggjøring av utøvere som et ledd i utvikling av morgendagens utøvere
    (14.oktober 2017)

    Effektiv kommunikasjon for best mulig utvikling av utøvere (Morten Nilsen)

    Coaching og ledelse i LKS (Mia Hermansson Högdahl, ass. trener NHF kvinnelandslag)
    - Team som metode
    - Utviklingsoppgaver


    Lite om ledarskap, beteende och vinnande attityd ( Johan Flodin, Landslagstrener roing)

    Talent- og spillerutvikling i norsk lagidrett ( Christian Thue Bjørndal, NIH)

    Testing og treningsplanlegging (21.januar 2017)

    Espen Tønnessen (Testing av idrettsutøvere)
    Paul Andre Solberg (Testing av styrke, spenst og hurtighet) (Styrketrening, prinsipper og metoder)
    Halvor Elverhøi (Testing og fysisk treningi Sarpsborg 08)
    Tom Morten Svendsen (Veien fra junior til senior)

    Basistrening (23. april 2016)

    Paul Andre Solberg (Grunnleggende treningsprinsipper)
    Erling Strand (Idrettsskader hos barn og unge)
    Lene Puntervold (Basistrening)

    Det neste steget (24.oktober 2015)

    Åsmund Martinsen (Andreas Thorkildsen –talent til topp)
    Thomas Haugen (Viktigheten av fysisk kapasitet i lagspill)

    Idrettskretstinget 2014 nedsatte et toppidrettsutvalg, som arbeider for toppidretten i Østfold.

    Toppidrettsutvalget skal arbeide med å etablere nettverk, arenaer og legge til rette for at unge mennesker i Østfold, kan satse på sin idrett. Det må søkes å legges til rette for støtteordninger, ressurser og rammebetingelser, gjennom et sunt og forsvarlig opplegg, slik at vi får flere dyktige idrettsutøvere i bredden og dermed flere i toppen i norsk idrett.

    Utvalget skal arbeide for å skape gode ressursmiljøer og kraftsentra og i samarbeid med dem bygge opp og/eller utvikle kraftmiljøene.

    Det er særdeles viktig at utvalget også har fokus på faglig kompetanse og alle sider av det å bli en god idrettsutøver. Her bør det arbeides tett med de skoler som har idrettslinjer/toppidrettslinjer og høyskolen i Østfold.

    Utvalget skal forholde seg til de retningslinjer og føringer som er gitt i toppidrettsutvalgets rapport og vedtak i idrettsstyret knyttet til dette arbeidet.

    Utvalget kan kontaktes gjennom sekretær for utvalget , Christian A. Karlsen.

    Utvalget består av:

    Navn

       

    Org.

    Åge Wedøe

       

    ØIK/leder utvalg

    Tomm Fjærvoll

       

    ØIK

    Christian A. Karlsen

       

    ØIK/sekretær

    Idrettsråd

       

     

    Kristin Magnussen

       

    Fredrikstad idrettsråd

    Særkretsene/forbund

       

     

    Birgit Vallestrand

       

    Østfold Gymn. og Turnkrets 

    Harry Hansen

       

    Østfold Fotballkrets      

    Mona Holm Solberg

        Norsk friidrett Østfold

    Wenche Halvorsen Stensrud

       

    NHF Region-Øst

    Skoler

       

     

    Tor Øyvind Ødegaard

       

    Wang

    Øyvind Gressløs

       

    St.Olav VGS      

    Harald Oseland

       

    Høgskolen i Østfold       

    Toppidrettslinja på St.Olav v.g.s. er et tilbud til deg som er på et høyt idrettslig ferdighetsnivå. Her er det meget godt tilrettelagt for å kombinere en skolehverdag med satsing på idrett. 

    Tilbudet på toppidrettslinja er gratis for studentene!

     

    Les også mer på ST.Olav v.g.s sine hjemmesider.

     

    Følg Toppidrettslinja på Facebook her.

    Wang Fredrikstad er en privat videregående skole og tilbyr toppidrettsutdanning for sine studenter.

    Mer informasjon om tilbudet finner dere her.

     

    Høyskolen i Østfold tilbyr kroppsøving og idrett som  årsstudiumi Halden.

    Studiet gir 60 studiepoeng.

    Mer info om dette finner du på HIØ sine hjemmesider.

     

    Man kan også ta idrett som påbyggingsstudium, som gir 30 studiepoeng.
    Les mer om det tilbudet her.

    Høyskolen i Østfold og Østfold Idrettskrets har et samarbeid der det er mulig for studenter som driver toppidrett å få undervisningen tilrettelagt/tilpasset til sin toppidrettssatsing.

    I hvilken grad man får tilrettelagt/tilpasset sin utdanning avhenger av hvilket nivå man driver sin idrett.
    Denne vurderingen gjøres av Østfold Idrettskrets i samråd med kvalifiserte personer i aktuelle særforbund.

    Søknadsskjemaene fylles ut og sendes Østfold Idrettskrets. Søkeren får vurderingen i retur og overleverer dette til HIØ.

    Avtalen mellom HIØ og ØIK kan du lese her.

    Søknadsskjemaene finner du her;

    Vurderingsskjema for lagsutøvere

    Vurderingsskjema for individuelle utøvere.

     

    Skemaet fylles ut, og sendes Østfold Idrettskrets på e-post.

    Kontaktinformasjon til HIØ finner du her.