Kursdeltakere
Engasjerte trenere og godt samarbeid skaper trygg og lærerik aktivitet for barn innen idrett og e-sport. Foto: Kjetil, Siggerud IL

Godt samarbeid og engasjerte trenere gir økt kunnskap om barneidrett og e-sport

En engasjert gjeng med trenere fra Siggerud og nærområdet var samlet i slutten av mai 2025 for å lære mer om barneidrett og e-sport. Da ble kurset Barneidrettstreneren gjennomført – for aller første gang med søkelys på e-sport.

E-sport Alliansen tok initiativ til å samarbeide med Viken idrettskrets og Siggerud Idrettslag om å arrangere kurset. Målet med kurset er å gjøre trenere i stand til å skape gode og trygge opplevelser for barn – både foran skjermen og i idrettshallen. Trenerne lærer hvordan barna kan oppleve glede, mestring og trygghet gjennom lek og aktivitet. 

Siggerud IL satser på e-sport 
Siggerud IL er en av klubbene som tilbyr e-sport som en egen aktivitet, og har faste treningskvelder for barn og ungdom. Målet er å skape et inkluderende og morsomt miljø – uansett om man er nybegynner eller har spilt lenge. Foreldre oppfordres til å engasjere seg som trenere, og mange viser støtte ved å delta på kurs som dette. 

Flere idrettslag følger etter 
Stadig flere idrettslag tilbyr nå e-sport, eller vurderer å starte opp. Noen klubber kombinerer dette med fysisk aktivitet, for eksempel én time lek og bevegelse før én time e-sport. Det er en fin måte å knytte sammen det fysiske og det digitale. 

Innholdet i kurset 
Trenerutvikler Sigurd Roestad, som holdt kurset, sier det er viktig at trenere har god forståelse for hvordan barn utvikler seg. Kurset bestod av fem moduler: 

  • Trygge rammer: Her lærer treneren å skape et trygt og godt miljø med fokus på mestring og innsats. 
  • Relasjon: Treneren får innsikt i hvor viktig det er med gode relasjoner til barna for å skape samhold og tillit. 
  • Mestringsmiljø: Deltakerne blir bevisste på hvordan de kan bidra til et miljø med mestring og trygghet. 
  • Alderstilpasset trening: Treneren lærer å tilpasse aktivitetene etter barnas fysiske og mentale nivå. 
  • Praktisk økt: Kurset avsluttes med en praksisøkt der deltakerne planlegger og gjennomfører en treningsøkt for barn. 

Fornøyde samarbeidspartnere 
E-sport Alliansen er fornøyde med samarbeidet med idrettslagene og Viken idrettskrets. Det er viktig at trenere får kompetanse innen barneidrett, også når det gjelder e-sport, sier André Baumann fra E-sport Alliansen. Dette kurset viser at barneidrett og e-sport kan gå hånd i hånd – til glede for både barn og voksne.