Har vi en infrastruktur som kunne vært brukt til å bidra til å løse noen av rotårsakene vi ser på problemer i den digitale samfunnsutviklingen?
Fellesskap
Idrettens mulighet til å skape samfunnsendring er størst når idretten samler seg rundt fellesbehov og spiller på lag med andre.
Mestring
Derfor ønsker norsk idrett å styrke samarbeidet ved et mer strukturert digital samtrening for trygge og langsikte løsningsvalg mellom myndigheter, organisasjoner, sivilsamfunn, partene i arbeidslivet og næringsliv.
Ærlighet
Norsk idretts utgangspunkt er at idretten kan og bør spille en brobyggerrolle. Økende skepsis i befolkningen i mange land må møtes med åpenhet, langsiktighet og troverdighet - ikke lukkede digitale økosystemer eller usikre avsendere.
Innbyggerdrevne digitale løsninger
Her har allerede Altinn.no og NAV gått opp løypa med en tydelig open source strategi for nasjonale grunnmurs-tjenester inn mot samfunnet, og vi ser frem til å lære og teste muligheter her i tiden fremover med Digital Public Goods Alliance som brobygger også med norsk idrett på laget. De er et flerpartsinitiativ som er støttet av FN og arbeider for å akselerere oppnåelsen av bærekraftsmålene ved å legge til rette for oppdagelse, utvikling, bruk av og investering i digitale fellesgoder (digital public goods).
Altinn og Open Source: Altinn og åpen kildekode – Altinn
Norsk idretts digitale infrastuktur: NIF - frivillighetens digitale infrastruktur?
#digitaldugnad #innbyggerdrevet #forestillingsevne #fremsyn #innovasjon #digitalkompetanse