Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).

Trykk på + for å forstørre eller - for å forminske.

Kongepokalvinnere fra Møre og Romsdal

kongepokal.jpg

Har du kontroll på alle fra Møre og Romsdal som har vunnet kongepokalen? Styreleder Kåre Sæter har laget en oversikt her:

 

Kongepokal er en norsk idrettspremie oppsatt av Kongen. Kongepokaler tildeles de fleste idretter som er organisert i Norges Idrettsforbund og Olympiske Komité (NIF).

Forutsatt tilstrekkelig høyt sportslig nivå i kvantitet og kvalitet, tildeler Idrettsstyret i NIF alle særforbund inntil to kongepokaler, én for menn og én for kvinner. Disse skal være høyest rangerte premie i senior-NM.

De første kongepokaler ble oppsatt i travsportturn og skyting i 1870-årene. I skiidrett ble den første pokalen oppsatt av kong Oscar 2 i Husebyrennet i 1879. I 1902 fikk friidrett og fotball sine første kongepokaler. Fra 1906 satte kong Haakon 7 opp pokaler, fra 1957 kong Olav 5 og fra 1991 kong Harald 5.

Kilde: Store norske leksikon

Under ser du en oversikt over alle kongepokalvinnere fra Møre og Romsdal:

Noen du savner? Send en e-post til mrik@idrettsforbundet.no

  • 2015: Jostein Håland, Langevåg Idrettslag (diskgolf)
  • 2005: Henriette Birkeland Kitel, Moldekameratene bokseklubb 
  • 1946: Ingolf Meek, Kristiansund Atletklubb
  • 1979: Øyvind Aune, Kristiansund Atletklubb
  • 1990: Gudrun Høie, Kristiansund Atletklubb
  • 1991: Gudrun Høie, Kristiansund Atletklubb
  • 1998: Gudrun Høie, Kristiansund Atletklubb
  • 2000: Gudrun Høie, Kristiansund Atletklubb
  • 2002: Gudrun Høie, Kristiansund Atletklubb
  • 2003: Gudrun Høie, Kristiansund Atletklubb
  • 2005: Gudrun Høie, Kristiansund Atletklubb
  • 2010: Gudrun Høie, Kristiansund Atletklubb
  • 2011: Rasmus Nes Tjørstad, Ålesund Bryteklubb
  • 2016: Felix Baldhauf, Idrettslaget Braatt
  • 1979: Nils Aukan, Kristiansund dykkerklubb (undervannsjakt)
  • 1983: Molde sportsdykkerklubb  (undervannsrygby menn)
  • 1986: Bjørn Ove Angvik, Kristiansund dykkerklubb (undervannsjakt)
  • 1987: Molde sportsdykkerklubb(undervannsrugby menn)
  • 1988: Molde sportsdykkerklubb (undervannsrugby menn)
  • 1991: Tonny Roger Hansen, Kristiansund dykkerklubb (undervannsjakt)
  • 1996: Egil Larsen, Ålesund sportsdykkerklubb (undervannsjakt)
  • 2001: Molde undervannsklubb (undervannsrugby menn)
  • 2003: Molde undervannsklubb (undervannsrugby menn)
  • 2004: Molde undervannsklubb (undervannsrugby menn)
  • 2005: Molde undervannsklubb (undervannsrugby menn)
  • 2006: Molde undervannsklubb (undervannsrugby menn)
  • 2007: Molde undervannsklubb (undervannsrugby menn)
  • 2008: Molde undervannsklubb (undervannsrugby menn)
  • 2009: Molde undervannsklubb (undervannsrugby menn)
  • 2010: Molde (undervannsrugby menn)
  • 2011: Lill Haugen, Møredykk (undervannsfotografering)
  • 2012: Molde undervannsklubb (undervannsrugby menn)
  • 2013: Molde undervannsklubb (undervannsrugby menn)
  • 2014: Molde undervannsklubb (undervannsrugby menn)
  • 2015: Molde undervannsklubb (undervannsrugby menn)
  • 2016: Molde undervannsklubb (undervannsrugby menn)
  • 2017: Molde undervannsklubb (undervannsrugby menn)
  • 2018: Molde undervannsklubb (undervannsrugby menn)

Herrer:

  • 1994: Molde FK
  • 2005: Molde FK
  • 2009: Aalesunds FK
  • 2011: Aalesunds FK
  • 2012: IL Hødd
  • 2013: Molde FK
  • 2014: Molde FK
  • 1929: Gunnar Hagen, IL I BUL (Fra Tingvoll)
  • 1935: Otto Berg, Oslo politis IL (fra Molde)
  • 1936: Otto Berg, Oslo politis IL (fra Molde)
  • 1961: Oddrun Lange, SK Olymp (SK Olymp heter nå Molde Olymp)
  • 1965: Oddrun Hokland, IL i BUL (Fra Nesset)
  • 1972: Audun Garshol, IL i BUL (fra Hareid)
  • 1973: Leif Roar Falkum, IK Tjalve (fra Sunndal)
  • 1974: Leif Roar Falkum, IK Tjalve (fra Sunndal)
  • 1976: Leif Roar Falkum, IK Tjalve, (fra Sunndal)
  • 1987: Narve Hoff, Aksla IL
  • 1997: Jim Svenøy, Fræna Friidrettsklubb
  • 2015: Karsten Warholm, Dimna IL
  • 2016: Karsten Warholm, Dimna IL
  • 2017: Karoline Bjerkli Grøvdal, SK Vidar (fra Isfjorden)
  • 2017: Karsten Warholm, Dimna IL
  • 2018: Karsten Warholm, Dimna IL
  • 1992: Geir Gulliksen, Sprangrytter, Drammen og Omegn Rideklubb (fra Ålesund)
  • 1999: Geir Gulliksen, Sprangrytter, Drammen og Omegn Rideklubb (fra Ålesund)
  • 2001: Geir Gulliksen, Sprangrytter, Drammen og Omegn Rideklubb (fra Ålesund)
  • 2002: Geir Gulliksen, Sprangrytter, Drammen og Omegn Rideklubb (fra Ålesund)
  • 2004: Geir Gulliksen, Sprangrytter, Drammen og Omegn Rideklubb (fra Ålesund)
  • 2005: Geir Gulliksen, Sprangrytter, Drammen og Omegn Rideklubb (fra Ålesund)
  • 2006: Geir Gulliksen, Sprangrytter, Drammen og Omegn Rideklubb (fra Ålesund)
  • 2012: Geir Gulliksen, Sprangrytter, Drammen og Omegn Rideklubb (fra Ålesund)
  • 2007: Mette Solli, Fighter KBK (fra Molde)
  • 2009: Mette Solli, Fighter KBK (fra Molde)
  • 2001: Linn Karin Stendal, Bergen klatreklubb 
  • 2002: Linn Karin Stendal, Bergen klatreklubb 
  • 2002: Pål Benum Reiten, Bergen Klatreklubb
  • 2003: Linn Karin Stendal, Bergen klatreklubb
  • 2003: Pål Benum Reiten, Bergen Klareklubb 
  • 2004: Linn Karin Stendal, Bergen klatreklubb 
  • 2004: Sindre Sæther, Romsdal Tindeklubb 
  • 2011: Olav Lundanes, Halden SK (Fra Ålesund)
  • 2015: Olav Lundanes,  Halden SK (Fra Ålesund)
  • 1975: Jostein Stige, Molde Kajakklubb
  • 1977: Jostein Stige, Molde Kajakklubb
  • 1992: Sverke og Snorre Lorgen, Aalesunds Roklubb
  • 2012: Tale Fiskerstrand Gjørtz, Aalesunds Roklubb
  • 2013: Tale Fiskerstrand Gjørtz, Aalesunds Roklubb
  • 2017: Thea Helseth og Jenny Marie Rørvik, Aalesunds roklubb
  • 1934: Sigurd Røen, Rindal
  • 1935: Sigurd Røen, Rindal
  • 1938: Magnar Fosseide, SK Troll
  • 1938: Sigurd Røen, Rindal
  • 1969: Inger Aufles, Kjærstad IL (fra Valldal)
  • 1972: Ingolf Mork, SFK Lyn (Fra Molde)
  • 1998: Toril Sande, Sunndal 
  • 1999: Andrine Flemmen, SK Rival
  • 2000: Lene Håskjold, Volda
  • 2002: Andrine Flemmen, SK Rival
  • 2003: Andrine Flemmen, SK Rival
  • 2003: Lene Håskjold, Volda TIL
  • 2005: Lene Løseth, Spjelkavik IL
  • 2006: Børge Søvik, Isfjorden IL
  • 2008: Lene Løseth, Spjelkavik IL
  • 2009: Mona Løseth, Spjelkavik IL
  • 2010: Mona Løseth, Spjelkavik IL
  • 2013: Amund Morstøl Valde, Isfjorden IL
  • 2015: Nina Løseth, Spjelkavik IL
  • 2015: Sebastian Foss Solevåg, Spjelkavik IL
  • 2016: Nina Løseth, Spjelkavik IL
  • 1917: Paul Vikhals, Dromnessund (skytterkonge på landsskytterstevnet - DFS)
  • 1922: Sigvald Kuløy, Smøla (skytterkonge på landsskytterstevnet - DFS)
  • 1975: Peder Myrset, Meek (skytterkonge på landsskytterstevnet - DFS)
  • 1994: Else Ragni Yttredal, Asker SK (fra Norddal)
  • 2016: Stian Walgermo, Sjøholt Atletklubb
  • 1927: Nils Kapstad, stup, Aalesund SLK
  • 1982: Ole Kristian Silseth, Glåmdal SK (fra Molde)
  • 1997: Kurt Asle Arvesen, CK Bjørgvin (fra Nesset)
  • 1917: Otto Kristiansen, Molde
  • 1919: Wilhelm Steffensen, Ålesund
  • 1921: Herman Helgesen, Ålesund
  • 1927: Fridtjof Bergheim, Aalesunds turnforening
  • 1928: Fridtjof Bergheim, Aalesunds turnforening
  • 1929: Kaare Viken, Ålesund (Lillehammer)
  • 1930: Kaare Viken, Ålesund (Lillehammer)
  • 1931: Kaare Viken, Ålesund
  • 1932: Kaare Viken, Ålesund
  • 1933: Kaare Viken, Ålesund
  • 1934: Kaare Viken, Ålesund
  • 1935: Kaare Viken, Ålesund
  • 1976: Ålesund VK (damer) 
  • 1977: KFUM Volda (herrer)
  • 2005: Kristiansund VK (herrer)
  • 2008: Kristiansund VK (herrer)
  • 2009: Kristiansund VK (herrer)