Foto: Christian Haukeli
Foto: Christian Haukeli

Tilskudd «Ekstrainnsats i idretten vår 2025» fordeles

Tilskudd Ekstrainnsats i idretten vår 2025 fordeles og vil i løpet av mai bli utbetalt til idrettslag med aktivitet for barn og ungdom mellom 6-19 år. Midlene skal øremerkes tiltak for å sikre at flere barn og unge kan delta i idretten uavhengig av familiens økonomi.

Tilskuddet er en ekstrainnsats for å bidra til at alle barn og ungdom mellom 6 og 19 år gis like muligheter til å delta i idrett uavhengig av hvor de bor og familienes sosioøkonomiske ressurser.

Nordland idrettskrets mottar en samlet sum på 2 517 309 kr., hvilket er 400 380 kr. mer end i fjor. Bodø, Narvik, Rana og Vestvågøy får midlene tildelt direkte, mens de øvrige kommunene i fylket får tildeling gjennom idrettskretsen.

 

Midlene skal understøtte:

  • idrettslagenes arbeid med å inkludere barn og ungdom mellom 6 og 19 år som faller utenfor eller som står i fare for å falle utenfor på grunn av sosial ulikhet og sosioøkonomiske årsaker
  • å holde foreldrebetalingen og aktiviteter som er kostnadsdrivende nede

Idrettslag har handlingsrom til å bruke midlene slik de opplever er mest nyttig for å oppnå formålet.

 

 

De siste to årene har regjeringen brukt over 600 millioner kroner på denne ekstrainnsatsen, fra spillemidlene og over statsbudsjettet. Nå gjør regjeringen ordningen med spillemidler permanent.