Innhold i dette kapittelet

11.1 Idrettens hus

NIF både eier og leier lokaler i Sognsveien 73 på Ullevaal stadion i Oslo. NIF eier tredje og fjerde etasje i Sognsveien 73 og leier i tillegg lokaler av AS Ullevaal Stadion (US) både i Sognsveien 73 og inne på selve stadionområdet. NIF er videre fremleier av lokaler til særforbund som ønsker kontorer på Ullevaal stadion. Avtalen med US utløper 31.12.2033. Det er totalt 46 særforbund som er fremleietakere av NIF.

Det var behov for en modernisering og oppgradering av eksisterende lokaler. Arbeidet ble påbegynt i første kvartal 2023 og pågikk gjennom store deler av 2024. Prosjektet ble ferdigstilt i all vesentlighet innenfor tid og investeringsrammer. Nye lokaler er lagt til rette for moderne og fleksible arbeidsformer i tråd med forventninger fra dagens arbeidstakere. Lokalene fikk blant annet nytt klima- og ventilasjonsanlegg, nytt møteromssenter og oppgraderte kantine- og kontorlokaler.

Servicetorget ved Idrettens hus er i dag en velfungerende førstelinje for dem som henvender seg til idretten. Tjenestene tilpasses brukernes behov.

11.2 Idrettens finansiering og rammevilkår

11.2.1 Spillemiddeltildelingen 2024 
Norges idrettsforbund ble tildelt 870 millioner kroner for 2024. Dette er en økning på 60 millioner kroner sammenlignet med året før.

11.2.2 Store støtteordninger
11.2.2.1 Kompensasjon for vare- og tjenestemoms
Kompensasjonsordningen for merverdiavgift på varer og tjenester har blitt en enkel, effektiv og god løsning for idrettslagene. I 2024 var den samlede tildelingen til frivillige lag og organisasjoner på 2,7 milliarder kroner, sammenlignet med 2,45 milliarder kroner i 2023. Antall søkere fra idretten hadde en positiv økning i 2024 og var da på over 6250. Idrettens andel av midlene utgjorde 35,7 prosent av den samlede rammen. I 2024 ble den totale utbetalingen til idretten 967,2 millioner kroner. Det tilsvarer en økning på 9,2 prosent fra 885,8 millioner kroner i 2023. Det er fortsatt mange idrettslag som dessverre ikke søker om momskompensasjon. Myndighetene bevilget en ekstratildeling på drøye 260 millioner til ordningen i 2024, slik at det ikke ble noen avkortning.

11.2.2.2 Kompensasjon for betalt merverdiavgift ved bygging av idrettsanlegg
Idrettslag og andre søkere fikk i 2024 utbetalt til sammen 305,6 millioner kroner i kompensasjon for betalt merverdiavgift i forbindelse med bygging av idretts- og nærmiljøanlegg. Dette er en nedgang på 56 millioner kroner sammenlignet med 2023.

Alle søknader som var i formelt i orden, ble godkjent, og søkerne fikk kompensert betalt mva. fullt ut.

11.2.2.3 Grasrotandelen fra Norsk Tipping
Totalt utgjorde grasrotmidlene 858 millioner kroner i 2024, hvorav idrettens andel var 431 millioner kroner. Det har aldri vært utbetalt mer verken totalt eller til idrettslagene. Idrettens andel økte med hele 28 millioner.

Figur 18: Over 50 % av total grasrotandel gikk til idretten fra Norsk Tipping.
Figur 18: Over 50 % av total grasrotandel gikk til idretten fra Norsk Tipping.

 

11.2.2.4 Utstyrsordningen
Det ble totalt utbetalt 36 millioner kroner som tilskudd til kjøp av utstyr. Idrettslag mottok 34,2 millioner kroner, mens 1,8 millioner kroner ble fordelt til særforbund og særkretser/regioner. Dette er samme beløp som i 2023.

Samlet søknadssum var 58,2 millioner kroner. Idrettslagene fikk en tildeling tilsvarende 69 prosent av godkjent søknadsbeløp, mens særforbundene ble tildelt 58 prosent av søknadssummen.

11.3 Økonomi

NIFs årsresultat viser et overskudd på 21,4 millioner kroner. Disponeringen av årsresultatet presenteres i styrets årsberetning. Året ble avsluttet med en positiv egenkapital på totalt 92,1 millioner kroner (inklusive selvpålagte restriksjoner på 32,5 millioner kroner). Fri egenkapital er per 31.12.2024 på 59,6 millioner kroner. NIFs frie egenkapital økte med 4,7 millioner kroner fra 31.12.2023 til 31.12.2024. Det vises til styrets årsberetning for ytterligere informasjon om den økonomiske situasjonen.