Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).

Trykk på + for å forstørre eller - for å forminske.

100 årets utøver

Bronselaget_1936.jpg
Bronselaget fra OL i Berlin 1936 der Magnar Isaksen fra Kristiansund var med.

I 2019 er det 100 år siden forløperen til Møre og Romsdal idrettskrets, Møre Distriktslag for Idrett, ble dannet. Selv om organiseringen for det regionale organisasjonsleddet har variert så er det én ting som hele tiden har vært i fokus: idretten.I anledning hundreårsjubileet ønsker vi å kåre hvem som har vært hundreårets kvinnelige- og mannlige utøver de siste 100 årene

I anledning idrettskretsens hundreårsjubileum ønsker vi å involvere idrettsrådene og folket til å være med å bestemme 100årets idrettsutøvere i Møre og Romsdal. Vi skal altså kåre den beste mannlige- og kvinnelige idrettsutøveren fra 1919 og frem til i dag.

Prosessen:

1. Alle idrettsrådene i Møre og Romsdal får anledning til å nominere én av hvert kjønn fra sin kommune. MRIK oppfordrer idrettsrådene til å skape lokalt engasjement gjennom å involvere idrettslagene deres, gjerne i form av en egen lokal nominasjon sammen med lokalavisen. 

2. Møre og Romsdal idrettskrets tar imot alle nomineringer og deler så disse opp i hvilket fogderi de hører til: Nordmøre, Romsdal og Sunnmøre.

Deretter blir alle de nominerte, i tillegg til idrettskretsens ekstra nominerte, videresendt til tre lokalaviser som tar for seg kåringen av sitt fogderis "folkets hundreårige utøver" (mann og kvinne) gjennom de siste 100 år.

  • Nordmøre: Tidens Krav
  • Romsdal: Romsdals budstikke
  • Sunnmøre: Sunnmørsposten

Avisene oppfordres om å lage artikler om de nominerte og kåringen vil pågå i i løpet av sommeren.

3. Idrettskretsen oppnevner en fagjury som sammen med NRK Møre og Romsdal skal kåre 100 årets beste mannlige- og kvinnelige idrettsutøver i Møre og Romsdal. "Folkets hundrerige utøver" (mann og kvinne) tas som innspill av fagjuryen.

4. Vinnerne publiseres på jubileumsgallaen til Møre og Romsdal idrettskrets i Molde, november 2019.

Kriterier, idrettsrådenes nominering:

  • Det skal nomineres like mange av hvert kjønn. Én kvinne og én mann.
  • Idrettsutøveren må i løpet av sin aktive karriere ha representert minimum et idrettslag fra kommunen dere representerer.
    • Hvis f.eks. en utøver har representert idrettslag i flere kommuner i fylket kan begge idrettsrådene nominere samme utøver.
  • Ved nominering skal det i det elektroniske skjemaet der hvor idrettskretsen tar imot nomineringer være utfylt de viktigste resultatene, men også idrettsrådets begrunnelse til at den aktuelle utøveren er nominert.

Etter nomineringsfristen vil alle de nominerte i tillegg til idrettskretsens ekstra nominerte bli navngitt i listene under.

Fagjuryen består av:

  • Solveig Straume
  • Kåre Sæter
  • Heidi Falkhytten
  • Agnar Gjendem
  • Ann Mari Hammer
  • Rune Skavnes

    Aure:

    • Fride Vullum-Bruer
    • Paul Vikhals

    Averøy:

    • Silje Knutsen Kippernes
    • Magne Hoseth

    Eide:

    • Siv Krakeli Sneen
    • Einar Lysgaard

    Gjemnes:

    • Marte Torvik
    • Tor Olav Naalsund

    Halsa:

    • Hanne Mjøen Maridal
    • Magne Strand

    Kristiansund

    • Gudrun Høie
    • Ole Gunnar Solskjær

    Rindal*:

    • Sigurd Røen

    Smøla:

    • Aslaug Holm
    • Sigvart Kuløy

    Sunndal:

    • Ada Martine Stolsmo Hegerberg
    • Olav Melkild

    Surnadal:

    • Tone Gravvold
    • Sturla Brørs

    Tingvoll:

    • Synnøve Solemdal
    • Nils Erik Ulset

    Idrettskretsen nominerer:

    • Magnar Isaksen

     

    * Rindal gikk ut av idrettskretsen i 1945 og det er derfor bare utøvere i perioden 1919 - 1945 som er aktuelle her.

    Aukra:

    • Aukra volleyballklubb sitt eliteserielag kvinner på 1980-90 tallet.
    • Iver Horrem

    Fræna:

    • Gunvor Hilde
    • Jim Svenøy

    Midsund:

    • Kristine Misund
    • Odd Arne Opstad

    Molde:

    • Mette Solli
    • Otto Berg

    Nesset:

    • Oddrun Lange Hokland
    • Kurt Asle Arvesen

    Rauma:

    • Karoline Bjerkeli Grøvdal
    • Håvard Bjerkeli

    Sandøy:

    • Nora Harnes Håheim
    • John Andreas Husøy

    Vestnes:

    • Trine Mette Helset
    • Kjetil André Rekdal

    Idrettskretsen nominerer:

    • Ragnhild Mowinckel
    • Birgitte Sættem
    • Henriette Kitel
    • Karen Fladset
    • Ingolf Mork
    • Harry Hestad
    • Jakob Kjersem

    Giske:

    • Marie Røsvik
    • Henrik Bjørdal

    Haram:

    • Vigdis Holmeset
    • Karl Oskar Fjørtoft

    Hareid:

    • Trine Pilskog
    • Åge Hareide

    Herøy:

    • Ruth Vestnes
    • Fred Frantzen

    Norddal:

    • Erika Melchior
    • Magne Engeseth

    Sande:

    • Anne Dyrhol
    • Jan Åge Fjørtoft

    Skodje:

    • Oda Sofie Kilsti
    • Thomas Stette

    Stordal:

    • Tommy Lianes
    • Martine Øvrebust

    Stranda:

    • Ragnhild Jenny Fausa
    • Bjarne Solbakken

    Sula:

    • Hild Sandvik
    • Magne Fylling

    Sykkylven:

    • Kristbjørg Dale Bolstad
    • Eldar Bergmann

    Ulstein:

    • Edel Charlotte Eiken Fosse
    • Karsten Warholm

    Vanylven:

    • Vilde Hasund
    • Kjell Brenne

    Volda:

    • Runa Bakke
    • Ørjan Nyland

    Ørskog:

    • Karoline Hansen
    • Audun Rørstad

    Ørsta:

    • Grete Bjørdalsbakke
    • Kjell Arne Sætre

    Ålesund:

    • Ann Kristin Aarønes
    • Olav Lundanes

    Idrettskretsen nominerer:

    • Inger Aufles
    • Sif Kalvø
    • Nina Haver Løseth
    • Merte Myklebust
    • John Arne Riise
    • Kjetil Hasund
    • Kaare Viken
    • Fridtjof Bergheim