Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).

Trykk på + for å forstørre eller - for å forminske.

 

Nominasjonene til Idrettsgalla 2018

Stafett med logo612.png

Juryen for Idrettsgalla 2018, har avsluttet sitt arbeid, og presenterer nominasjonene i de ulike priskategoriene.

Årets galla arrangeres på Hamar lørdag 6. januar. Hovedjuryen for Idrettsgalla 2018 består av: Karen-Marie Ellefsen, Hanne Haugland, Lise Klaveness, Jan-Erik Aalbu, Kjetil André Aamodt og Tore Øvrebø (toppidrettssjef og juryleder).

-  Det har vært et begivenhetsrikt idrettsår, med mange flotte, norske prestasjoner. Nominasjonene avspeiler at norske utøvere og lag har gjort seg bemerket i en rekke verdensmesterskap, både sommer og vinter. Med OL 50 dager unna, og Paralympics én måned senere, blir det spennende å se om vinterutøverne våre kan fortsette utviklingen, sier toppidrettssjef og juryleder Tore Øvrebø.

- Det er en inspirerende og kunnskapsrik gruppe som sitter i juryen, og arbeidet med nominasjonene har vært grundig, og har foregått med gode diskusjoner og høy temperatur. Vi har sittet sammen i tre lange møter i november og desember, og avsluttet arbeidet tirsdag. Oppdraget er som å sammenligne epler og pærer i idrettsverden, men like fullt mener vi at vi har kommet frem til verdige nominerte og vinnere, sier jurylederen.

De nominerte er:

Årets kvinnelige utøver:

Marianne Andersen                                                  Orientering

Marit Bjørgen                                                           Langrenn            

Grace Bullen                                                             Bryting

Maiken Caspersen Falla                                           Langrenn

Ada Hegerberg                                                         Fotball 

Johanne Killi                                                            Freeski

Silje Norendal                                                           Snowboard                                     

Kristin Julianne Vollstad                                           Kickboxing

Årets mannlige utøver:

Filip Ingebrigtsen                                                    Friidrett

Kjetil Jansrud                                                           Alpint

Alexander Kristoff                                                   Sykkel

Håvard  Holmefjord Lorentzen                                Skøyter

Olav Lundanes                                                         Orientering

Sondre Nordstad Moen                                             Friidrett

Martin   Johnsrud Sundby                                        Langrenn

Karsten Warholm                                                      Friidrett

                 

Årets lag:

Håndballandslaget, menn                          

Håndballandslaget, kvinner                                      

Stafettlaget, langrenn, kvinner                                

Stafettlaget, langrenn, menn                                   

Stafettlaget, orientering, menn                               


Årets gjennombrudd:

Espen Andersen                                                          Kombinert

Susanne Andersen                                                      Sykkel   

Felix Baldauf                                                               Bryting 

Sander  Berge                                                              Fotball 

Johannes Høsflot Klæbo                                              Langrenn

Håvard  Holmefjord Lorentzen                                   Skøyter

                       

Årets kvinnelige funksjonshemmede utøver:

Aida Dahlen                                                                   Bordtennis

Trude Raad                                                                     Friidrett

Sarah Louise Rung                                                         Svømming

Birgit Skarstein                                                               Roing/langrenn

 

Årets mannlige funksjonshemmede utøver:

Andreas Bjørnstad                                                         Svømming

Eirik Bye                                                                         Langrenn

Nils-Erik Ulset                                                               Skiskyting/langrenn

Adam Ismael Wenham                                                   Svømming

              

Årets trener:

Leif Olav Alnes                                                            Friidrett              

Christian Berge                                                            Håndball

Åge Hareide                                                                 Fotball 

Thorir Hergeirsson                                                       Håndball

Roar Hjelmeset                                                             Langrenn

Gjert Ingebrigtsen                                                         Friidrett


Årets navn (folket stemmer):

Marit Bjørgen                                                             Langrenn

Maiken Caspersen Falla                                             Langrenn

Håndballandslaget, herrer                                          Håndball

Filip Ingebrigtsen                                                       Friidrett

Johannes Høsflot Klæbo                                            Langrenn

Alexander Kristoff                                                     Sykkel

Håvard Holmefjord Lorentzen                                   Skøyter

Olav Lundanes                                                           Orientering

Nora Mørk                                                                 Håndball

Martin Johnsrud Sundby                                            Langrenn

Karsten Warholm                                                       Friidrett

Mats Zuccarello                                                         Ishockey

 

Årets forbilde: Ingen nominerte, juryen velger og begrunner

Årets hederspris: Ingen nominerte, juryen velger og begrunner

Utøvernes pris: Utøverne stemmer på sine egne kandidater

Årets ildsjel: Egen jury